VZOR: ZMLUVA O SPROSTREDKOVANÍ (EXKLUZÍVNA) - JUDr. Patrik Benčík

ZADARMOZADARMO
ZMLUVA O SPROSTREDKOVANI
€25 €20,83 bez DPH
Skladom

Komentovaný vzor sprostredkovateľskej zmluvy je určený prioritne pre realitné kancelárie a klientov realitiek: potenciálnych predávajúcich, kupujúcich, prenajímateľov a nájomcov.  Legislatívna úprava je zakomponovaná do § 642 až § 651 Obchodného zákonníka.

Autor odporúča každú zákazku právne upraviť vo forme zmluvy o sprostredkovaní na začiatku realitného obchodu. V praxi je potom evidentné, na akú províziu má realitná kancelária nárok, ale aj to, kto je povinný refundovať hotové výdavky: notárske poplatky za úradne overenie podpisov, odmenu za znalecký posudok a správny poplatok za podanie návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. V sprostredkovateľskej zmluve figurujú 2 zmluvné strany: sprostredkovateľ (realitná kancelária) a záujemca (vlastník nehnuteľnosti).

Pred kontaktovaním realitnej kancelárie by si mal záujemca overiť na prvý pohľad banálnu záležitosť: či má realitka zapísanú realitnú činnosť, t.j. sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností ako predmet podnikania v obchodnom registri. Pri osobnom kontakte by sa mal vlastník nehnuteľnosti informovať, či je realitná kancelária poistená pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú výkonom povolania. Mal by si tiež overiť koľko rokov je realitná kancelária na realitnom trhu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Interpretovaný vzor zmluvy je dohodnutý s klauzulou exkluzivity

Realitná kancelária má mandát, aby exkluzívne ponúkala sprostredkovanie predaja nehnuteľností. Vo väčšine prípadov majú ostatné realitné kancelárie dištanc, aby ponúkali exkluzívnu nehnuteľnosť. Ak by klient realitnej kancelárie zákaz porušil a nehnuteľnosť predal cez konkurenčnú realitku, má realitná kancelária nárok na zaplatenie provízie. Rovnaký model financovania platí v prípade, ak si klient predá nehnuteľnosť sám vo vlastnej réžii.

V druhom type sprostredkovateľskej zmluvy klauzula o exkluzivite absentuje: nehnuteľnosť môže vlastník ponúkať cez viac realitných kancelárii. Nárok na vyplatenie provízie má potom logicky realitka, ktorá nehnuteľnosť reálne predá. Informácia o exkluzivite, respektíve neexkluzivite sprostredkovateľskej zmluvy je jeden z najdôležitejších článkov zmluvy, na ktorý si musí dať klient pozor pred podpísaním kontraktu.

Realitná kancelária sa z pochopiteľných dôvodov bude snažiť presvedčiť vlastníka nehnuteľnosti na podpísanie exkluzívneho kontraktu. Bude to zdôvodňovať tým, že v prípade exkluzivity sa bude realitnej zákazke prioritne venovať a že nie je vhodné, aby identická nehnuteľnosť bola ponúkaná „x“ realitnými kanceláriami, často za diametrálne odlišnú kúpnu cenu. Pravidlo neplatí absolútne: v niektorých prípadoch zapojenie viacerých realitiek do hry môže znásobiť šancu na predaj nehnuteľnosti a zrýchliť celý realitný obchod.

Druhou relevantnou informáciou je výška provízie realitnej kancelárie

V praxi sú de facto 3 alternatívy vyčíslenia provízie. Prvou alternatívou je provízia určená percentuálnym podielom z kúpnej ceny predanej nehnuteľnosti. Druhou alternatívou je provízia vyčíslená ako rozdiel medzi realizovanou kúpnou cenou, za ktorú sa podarilo nehnuteľnosť predať a minimálnou kúpnou cenou požadovanou vlastníkom nehnuteľnosti. Treťou alternatívou je provízia dohodnutá ako paušálna odmena: najčastejšie sa dojednáva pri sprostredkovaní prenájmu nehnuteľnosti, kedy je provízia vyčíslená obvykle vo výške 1-mesačného nájomného.

Vlastník nehnuteľnosti by si mal sprostredkovateľskú zmluvu pred podpísaním detailne naštudovať a vyžiadať si exemplár zmluvy. Pozor na formulácie napísané malým typom písma alebo klauzuly o prolongácii zmluvy, kedy platnosť sprostredkovateľskej zmluvy sa automaticky predlžuje o určitý časový interval, ak ju záujemca nevypovedá. Treba si uvedomiť, že zmluvu o sprostredkovaní pripravuje právnik realitnej kancelárie a preto je logicky koncipovaná viac v prospech sprostredkovateľa.

© PRO BONO, s.r.o. & JUDr. Patrik BENČÍK. Všetky práva vyhradené. Použitie diela je možné iba na základe predchádzajúceho písomného súhlasu autora.

Dodatočné parametre

Kategória: Digitálne produkty
Hmotnosť: 0.01 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.