ZMLUVA O VÝKONE ČINNOSTI OPRÁVNENEJ OSOBY PRE PARTNERA VEREJNÉHO SEKTORA (VZOR) - JUDr. Patrik Benčík

ZADARMOZADARMO
ZMLUVA O VYKONE CINNOSTI OPRAVNENEJ OSOBY PRE PARTNERA VEREJNEHO SEKTORA
€25 €20,83 bez DPH
Skladom

Zákon č. 315/2016 Z. z. o registri partnerov verejného sektora nadobudol účinnosť dňa 01.02.2017 a do slovenského právneho poriadku etabloval osobitný register sui generis: register partnerov verejného sektora (RPVS).

Ako samotný názov naznačuje, do registra sa obligatórne zapisujú partneri verejného sektora, ktorí obchodujú so štátom, pričom podmienkou je jednorazové plnenie zo zmluvy v hodnote prevyšujúcej 100 000 EUR, resp. opakujúce sa plnenia zo zmluvy, ktorých kumulatívna hodnota prevyšuje limit 250 000 EUR. V súčasnosti je trendom fakultatívny zápis firiem do RPVS, čiže do registra sa zapisujú aj spoločnosti, ktoré ex lege túto povinnosť nemajú.

Dôvodom je, že do 31.12.2019 museli všetky obchodné spoločnosti zapísané v obchodnom registri zaregistrovať konečných užívateľov výhod. Táto povinnosť sa nevzťahovala na firmy, ktoré už boli zaregistrované v RPVS. Registrácia RPVS sa považuje za vyšší level zápisu smerujúci k ztransparentneniu vlastníckych štruktúr partnera verejného sektora.

Tento tzv. protischránkový zákon má za cieľ identifikovať konečných užívateľov výhod firiem a eliminovať z verejného obstarávania tzv. schránkové firmy, teda firmy zaregistrované v daňových rajoch s anonymnou vlastníckou štruktúrou.

Detailné informácie

Podrobný popis

Register partnerov verejného sektora je celoslovenský elektronický register, ktorý vedie ako registrujúci orgán jeden súd – Okresný súd v Žiline. Celý proces registrácie od začiatku do konca je elektronický. Zaujímavosťou je, že podnikateľský subjekt nemá mandát na to, aby sa do RPVS zaregistroval sám vo vlastnej réžii. Zo zákona môže partnera verejného sektora do RPVS zaregistrovať oprávnená osoba.

Zákonodarca pozná 5 oprávnených osôb: advokát, notár, banka, audítor a daňový poradca. V praxi je oprávnenou osobou najčastejšie advokátska kancelária, čo naznačuje aj jej prvé miesto pri výpočte oprávnených osôb. Advokátska kancelária podá elektronický návrh na prvozápis podnikateľského subjektu do registra partnerov verejného sektora. Ak sú splnené podmienky na registráciu, Okresný súd v Žiline vykoná zápis v lehote 5 pracovných dní. O vykonaní zápisu navrhovaných údajov vydá registrujúci orgán potvrdenie v elektronickej podobe a výpis z registra, ktoré bez zbytočného odkladu doručí oprávnenej osobe.

Ak je návrh na zápis problémový, registrujúci orgán expeduje oznámenie o odmietnutí vykonania zápisu. Proti oznámeniu o odmietnutí vykonania zápisu možno podať v 15-dňovej lehote námietky. Registračný proces je analogický ako v prípade podávania návrhov na zápis a zmenu zapísaných údajov do obchodného registra. Aj v tomto prípade sa námietky podávajú v 15-dňovej lehote a od 01.10.2020 je registrácia údajov v obchodnom registri striktne elektronická.

Predložený vzor zmluvy o výkone činnosti oprávnenej osoby pre partnera verejného sektora je základný zmluvný dokument upravujúci zmluvné práva a záväzky medzi podnikateľským subjektom ako partnerom verejného sektora a advokátskou kanceláriou ako oprávnenou osobou. Zmluva sa odvoláva na ustanovenie § 16 ods. 4 citovaného zákona, podľa ktorého sa na dohodu o plnení povinností oprávnenej osoby pre partnera verejného sektora analogicky vzťahujú ustanovenia Obchodného zákonníka o zmluve o kontrolnej činnosti.

Autor zvolil pomerne detailne upravený vzor zmluvy. V právnej praxi videl zväčša rámcovejšie a stručnejšie zmluvy iných advokátskych kancelárií. Zmluva sa zasiela Okresnému súdu Žilina ako registrujúcemu orgánu, ale na rozdiel od verifikačného dokumentu sa nezverejňuje: zmluva nie je viditeľná po odkliknutí v registri partnerov verejného sektora na webovej stránky Ministerstva spravodlivosti SR.

© PRO BONO, s.r.o. & JUDr. Patrik BENČÍK. Všetky práva vyhradené. Použitie diela je možné iba na základe predchádzajúceho písomného súhlasu autora

Dodatočné parametre

Kategória: Vzory zmlúv
Hmotnosť: 0.01 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.